Letos se uskutečnil již 18. ročník multikulturního festivalu v Tauranze. Letos pořadatelé objednali podstatně lepší počasí než vloni, takže si to všichni mohli pořádně užít!

Náš klub se festivalu účastnil již potřetí, takže jsme všichni věděli, co nás čeká. Paní učitelka Klára se ujala nacvičování tanečního vystoupení a Debbie organizovala náš stánek.

Termín festivalu byl letos o 14 dní dříve než vloni, takže jsme neměli tolik času na nacvičování tanečního vystoupení. Naštěstí už většina školních dětí všechny tance umí moc pěkně, takže šlo spíš o to, abychom pěkně vymysleli choreografii a ve finále to nikdo nepopletl. Měli jsme jen tři zkoušky ve škole a ještě jednu ve čtvrtek před festivalem. Vzhledem k tomu, že někteří se zúčastnili z různých důvodů jen jedné či dvou z nich, nakonec jsme to zvládli na jedničku. Abychom naše vystoupení trochu zpestřili, měli jsme kromě tradičních dětských tanců (nástup na podium do rytmu Všechny myši za sebou, Pásla ovečky, mazurka na Měla babka čtyři jablka, polka Holka modrooká) i ukázku dospěláků – Linda s Michalem předvedli krásnou polku a na závěr nám udělali Zlatou bránu, abychom se pod ní všichni vešli.

Dohromady nás vystupovalo 18, včetně Kláry, několika rodičů, 9 školních dětí a tří dětí z Krtečků – naší předškolní třídy (Lukáš, Zdenda a nejmladší účinkující Amálka). Každoročně se snažíme vylepšit naše kroje, které ušily Linda, Jana Heller a babičky z kostela v Ostrově nad Ohří v Čechách (od Kláry). Kostýmy neustále vylepšujeme z peněz získaných fundraisingem (většinou prodejem párků před obchodním centrem). V plánu máme dokoupit trička s folklorním potiskem pro všechny a budeme vypadat perfektně!

17358746_811964155608585_3715598766664542540_o

Zlatá brána v podání české školy

Krátkou chvíli po našem vystoupení jsme se ještě vrátili k pódiu a zúčastnili se tradičního pochodu národů s vlajkou (Parade of the Nations) celou vesničkou, zakončeným opět nástupem na pódium, kde jsme si ještě jednou užili zasloužený potlesk.

Zatímco jsme se účastnili této kulturní části akce, další dobrovolníci byli v jednom kole v našem stánku. Letos jsme se soustředili jen na prodej pečených sladkých dobrot, protože nás většinou pořadatelé umístí hned vedle stánku s německými klobásami, takže si zbytečně konkurujeme s našimi klobásami z kiwi-slovenské Bostock Buchery. Letos byly mimo jiné na prodej koláče – tvarohové a makové, bábovka, jablečný štrůdl, medovník a také výborný český chléb. Vyprodalo se téměř všechno a někteří pomocníci ani nestihli ochutnat jaké dobroty jsme letos připravili!

DSCF0710

O dobroty byl velký zájem

Díky a uznání patří všem, kteří se na celé akci podíleli, ať už tím, že obětovali sobotní dopoledne a přivezli děti na vystoupení, upekli něco na zub, prodávali ve stánku nebo jiným způsobem podpořili hladký průběh akce! Naštěstí nám počasí letos přálo, takže jsme spíš měli problém s tím, že bylo moc velké teplo, ale bylo to rozhodně příjemnější než loňské lijáky, které nás všechny promáčely.

Ještě jednou velký dík oběma organizátorkám – Kláře a Debbie, všem nadšeným pekařům a pekařkám – Daně, Zuzce, Lence, Ivě, Kamile G, Lindě, Petrovi a Áje, všem dobrovolníkům kteří se vystřídali na stánku – Monice H, Lence, Kamile L, Janě Bf a všem, kdo si přišli dát něco dobrého na zub, podívat se na nás na jevišti a pozdravit se s námi.

Osobně si myslím, že Multikulturni festival v Tauranze má skvělou atmosféru a je pro nás ideální příležitost, jak představit českou a slovenskou kulturu širší veřejnosti a také ukázat našim dětem, že nejsou jediní “jiní”. Děti dokonce na festivalu poznávali svoje spolužáky ze školy také oblečené do svých národních krojů (Poláci, Rusové, Korejci..) a měli si o čem povídat, podívat se na mnoho různorodých vystoupení a ochutnat všelijaké exotické dobroty!

Selky jak se patri

Selky jak se patří

This post is also available in: English
© 2015-2018 Český a Slovenský Klub Tauranga Inc.
Nahoru